Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... partaj neefectuat dupa divort consecinte
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

partaj neefectuat dupa divort consecinte

am divortat in urma cu 10 ani si nu am efectuat partajul, timp in care sotul a locuit efectiv in casa.Acum ,dupa 10 ani isi cere dreptul de proprietar pe toata proprietatea dat fiind faptul ca a locuit si intretinut in tot acest timp imobilul.Este corect sa se aplice uzucapciunea de 10 ani sau 20 sau 30 ani in situatia in care nu s-a efectuau partajul la timp?
Buna seara.Si pe mine ma intereseaza sa stiu.Sunt in aceeasi situatie cu -adg-. Multumesc
"Dreptul de a cere partajul este imprescriptibil, cu alte cuvinte, partajul poate fi cerut oricand, indiferent de intervalul scurs de la data nasterii starii de indiviziune.

In calea partajului pot exista doua obstacole: uzucapiunea de 30 de ani si existenta unui act de imparteala."
ar fi bine sa incepeti un proces de partaj, pe masura ce trece timpul, suma ce vi se cuvine din imobil se diminueaza pt ca fostul sot il intretine, plateste impozit pt tot imobilul
deci daca prezinta facturile de utilitati pe numele lui,taxele tot pe numele lui.si alte facturi ,toate acestea se aduna si scad din acel 50% care mi s-ar cuveni?
Aceasta procedura poate fi aplicata si acum cand suntem la 10 ani de la divort?
nu e vb de facturi, alea le-a platit ca a consumat.
imbunatatire aduse, c-a zugravit, , ca a schimbat geamurile ca ploua in casa... de-astea (daca sunt) si impozitul, daca l-a platit singur
cota dvs tot 50% este din apartament. sotul poare avea in plus un drept de creanta pt inbunatatirile pe care le-a adus la apartament in acest interval de zece ani.